TPI ma już 25 lat
Rozmowa z Andrzejem Jaroszewiczem, Prezesem firmy TPI Sp. z o.o. Zapraszamy do lektury!
Fot. TPI
Artur Kuźmiuk: W tym roku TPI obchodzi 25-lecie działalności. Gratulujemy jubileuszu. Czy może Pan krótko przestawić genezę powstania firmy?
Andrzej Jaroszewicz: Firma TPI rozpoczęła działalność 1990 roku i na samym początku skupiała się wyłącznie na dostarczaniu usług geodezyjnych. W 1991 roku, po podpisaniu umowy z firmą Topcon, zajęła się sprzedażą sprzętu pomiarowego. Rok 1997 przyniósł rozwój sieci sprzedaży w oparciu o partnerów handlowych. Do 2000 roku działalność opierała się na usługach oraz sprzedaży instrumentów pomiarowych. W tym okresie oferta została poszerzona o systemy pomiarowe GPS i rozwiązania dla budownictwa – niwelatory laserowe oraz automatyczne systemy sterowania maszynami. W 2000 roku wycofaliśmy się z prowadzenia usług geodezyjnych, koncentrując na dystrybucji i serwisie sprzętu pomiarowego. Konsekwencją wieloletniego rozwoju było uruchomienie własnych placówek we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Obecnie mamy oddziały nie tylko w pięciu największych miastach w Polsce, a także na Ukrainie, Litwie i w Rumunii.
Systematyczny wzrost, waga przywiązywana do szkoleń i rozbudowa sieci sprzedaży spowodowały, że dziś jesteśmy wiodącym na rynku dostawcą sprzętu pomiarowego.
AK: Jakimi sukcesami i osiągnięciami chciałby się Pan najbardziej pochwalić?
AJ: Naszym niezaprzeczalnym osiągnięciem jest stały i wieloletni rozwój oraz aktualna, mocna pozycja na rynku. Sukcesem jest również dynamiczna ekspansja w krajach ościennych. Struktura oraz ciągłe podnoszenie standardów obsługi i dopasowanie oferty do rosnących wymagań rynku uczyniło z nas firmę elastyczną i nowatorską. Wspólnie z partnerem, jakim jest Topcon, w 2012 roku wdrożyliśmy pierwszą w Polsce komercyjną sieć 136 stacji referencyjnych TPI NETpro. Za jej pośrednictwem na terenie całego kraju dostępne są poprawki GPS/GLONASS. Do tej pory skorzystało z nich już ponad 4000 osób i firm. Sieć jest idealnym dodatkiem do oferty GNSS Topcon, składającej się z innowacyjnych odbiorników, wspomagających pracę maszyn budowlanych w zakresie 3D. Uzupełnieniem są rozwiązania skanujące – od ręcznych skanerów, przez skanery stacjonarne bliskiego i dalekiego zasięgu, na skanowaniu mobilnym (system IPS3) skończywszy.
W branży budowlanej jednym z sukcesów jest z pewnością fakt, że blisko kilkaset maszyn w Polsce zostało przez nas „uzbrojonych” w systemy sterowania. Do osiągnięć zaliczyłbym również dynamiczny rozwój własnej marki o nazwie Nivel System. Jej wzrastająca popularność dowodzi, że jak dotychczas trafnie udaje się nam analizować potrzeby polskich przedsiębiorstw w zakresie narzędzi pomiarowych.
AK: Rokrocznie do oferty TPI trafia wiele nowych produktów. Jak pod tym względem wygląda aktualny „katalog”?
AJ: Nasza oferta dla budownictwa opiera się głównie na znanych markach Topcon i Nivel System. Topcon to systemy sterowania maszyn, lasery do układania rur, niwelatory laserowe i optyczne. Szybko rozwijająca się grupa produktów Nivel System składa się z szerokiej gamy laserów budowlanych, niwelatorów optycznych, dalmierzy laserowych oraz innych narzędzi pomiarowych, wspomagających prace w każdej firmie budowlanej.
AK: Jaki sprzęt jest najczęściej wybierany przez polskie przedsiębiorstwa budowlane? Co przyczyniło się do jego popularności?
AJ: Przez 25 lat nasza firma wdrożyła na rynek Polski setki tysięcy instrumentów pomiarowych, to daje nam niesamowite doświadczenie i przekonanie, co do trafności oferty i jej atrakcyjności. Nie jest to najtańszy sprzęt, niemniej charakteryzuje się wysoką jakością oraz niezawodnością, i to właśnie w głównej mierze wpływa na jego dużą popularność. Klienci wybierają bezpieczeństwo i pewność połączone z nowoczesną funkcjonalnością – mówię tu o rozwiązaniach laserowych i systemach GPS.
AK: Urządzenia sprzedawane przez TPI widoczne są na wielu budowach. Gdzie najczęściej są wykorzystywane, na jakich maszynach, i do jakich prac?
AJ: Pierwsze systemy sterowania maszyn TPI dostarczyło 20 lat temu. Od tego czasu, rok do roku dorobiliśmy się bogatego portfolio wdrożeń. Systemy, od samego początku dedykowane były dla branży drogowej, i instalowane na maszynach drogowych. Dalszy rozwój rozszerzył ich zastosowanie o inne branże. Dziś z powodzeniem możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie zainstalować system niwelacyjny na każdej maszynie, uzależniając to od jej specyfiki i robót, jakie mają do wykonania nasi klienci.
Spycharka Komatsu D61PX z systemem sterowania Topcon
Fot. TPI
AK: Dla nabywcy ważne jest nie tylko posiadanie wysokiej klasy sprzętu, ale również wsparcie w postaci sprawnie działającego serwisu. Jak został on zorganizowany i funkcjonuje w TPI?
AJ: Dysponujemy nowoczesnym serwisem instrumentów pomiarowych i wykształconą kadrą doradców technicznych. Nasi serwisanci przechodzą certyfikowane przez Topcon szkolenia, dzięki czemu mają wiedzę i umiejętności, pozwalające profesjonalnie zajmować się naprawą sprzętu pomiarowego.
Serwis TPI wyposażony jest m.in. w 40-metrową bazę, na której sprawdzane jest prawidłowe działanie dalmierzy, oraz specjalistyczne kolimatory do rektyfikacji tachimetrów, teodolitów i niwelatorów. Do testowania sprzętu satelitarnego w warunkach laboratoryjnych wykorzystywana jest specjalna instalacja przekazująca sygnały GPS do pomieszczeń serwisu. Technicy mają do dyspozycji również symulator systemów 2D i 3D, na którym diagnozowane są skomplikowane usterki występujące w systemach sterowania maszyn. Urządzeniami, których nie można dostarczyć do naszej siedziby – chodzi tu najczęściej o systemy sterownia, zajmują się serwisanci mobilni, bezpośrednio na budowie. Na wszelki wypadek zawsze dysponują zestawami zastępczymi, które mogą zainstalować w miejsce uszkodzonych komponentów.
Szczególnie obiecującym kierunkiem rozwoju serwisu jest większa możliwość zdalnego dokonywania napraw, za pośrednictwem jednego z modułów platformy SiteLink. Rozwiązanie obniża koszt naprawy (nie jest konieczny dojazd do maszyny), a czas niezbędny na usunięcie usterki jest krótszy.
AK: TPI wspomaga również użytkowników w ramach Szkoły Pomiarów. Jaka jest tematyka i terminy najbliższych szkoleń?
AJ: Nasza Szkoła Pomiarów działa od 2007 roku. W jej ramach zaznajamiamy uczestników z nowymi technologiami pomiarowymi wprowadzanymi na rynek. W dotychczasowych edycjach Szkoły wzięło udział już prawie 1750 uczestników z całej Polski, m.in. z takich branż jak: geodezyjna, budowlana, drogowa, architektoniczna i archeologiczna.
Najbliższa, XIV edycja Szkoły Pomiarów odbędzie się od 14 do 16 października. Poruszana tematyka będzie dotyczyła m.in. zagadnień mobilnego pozyskiwania danych 3D oraz masowego przetwarzania danych geoprzestrzennych.
AK: Czy może Pan już wstępnie skomentować wyniki sprzedaży firmy w 2015 roku? Będzie to kolejny rok, który zakończy się sukcesem?
AJ: Nie zapeszajmy, ale wiele wskazuje, że tak będzie. Solidne wzrosty obserwujemy w segmencie instrumentów pomiarowych dla budownictwa oraz produktów skierowanych na rynek drogowy. Potwierdza to tezy o utrzymywaniu się pozytywnych tendencji w budownictwie i długo oczekiwanej poprawie na rynku drogowym.
AK: I jeszcze ostatnie pytanie. Jakie są plany firmy na najbliższą przyszłość?
AJ: Tych planów mamy sporo. Część wiąże się z wprowadzaniem na rynek nowych produktów. Planujemy dalszy rozwój marki Nivel System o kolejne elementy adresowane do firm budowlanych. Inne dotyczącą rozwoju usług około sprzedażowych – takich jak ciągłe udoskonalanie sieci stacji referencyjnych TPI NETpro czy też prace nad pełnym wdrożeniem zdalnego serwisu w systemach sterowania maszyn. Nasz dział techniczny pracuje również nad własnymi, specjalistycznymi aplikacjami np. do monitorowania przemieszczeń poziomych i pionowych niewielkich obiektów inżynierskich. Planujemy również dalszy rozwój za granicą – szczególnie w Rumunii, gdzie widzimy duży potencjał wzrostu.
AK: Życzę zatem powodzenia w realizacji planów. Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (232) 2015
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |